A legelvakultabb rajongóit leszámítva mindenki előtt világos: Orbán Viktor egy valódi politikai kaméleon. Mást mond a páros heteken és mást a páratlanokon. Aki fázik, arra meleget lehel; akinek melege van, arra hideget fú. Csokorba szedtük a pávatáncos miniszterelnök legnagyobb önmeghazudtolásait.
1. Gigantikus seggszáj a paksi korrupció titkosításáról
„Nem lehet az oroszokkal olyan megállapodást kötni, vagy olyan szerződést aláírni, amelyet tíz évre titkosítanak” - mondta 2008-ban. Ehhez képest a Parlament fideszes többsége a tegnapi gyalázatos napon szavazta meg, hogy az Orbán-Putyin-paktum részleteit még 30 évig nem ismerheti meg a közvélemény.
2008-ban azt is mondta: „aki elveszi tőlünk és a választott képviselőktől a valóság megismerésének jogát, az valójában puccsot hajt végre az egész magyar néppel szemben”. A Fidesz-KDNP tehát megpuccsolta a magyar népet azzal, hogy megszavazták az országot évtizedekre eladósító, több mint 3000 milliárd forintos paksi mutyi titkosítását.
2. Kelet vagy Nyugat
“Nem azért mutattunk ajtót bizonyos dolgoknak, hogy most meg visszajöjjenek az ablakon. Tehát, mi az ajtót a nyugatnak kinyitottuk, az oroszoknak, a Szovjetuniónak, meg a kommunizmusnak ajtót mutattunk. És azt üzenjük a jövőnek, ne engedjék, hogy mindez visszamásszon az ablakon” – mondta 2007-ben, a Fidesz 19. születésnapján.
Ehhez képest újbóli hatalomra kerülése óta Orbán szemérmetlenül keleti diktatúrákkal flörtöl: kiadta Aliyevnek az azeri baltás gyilkost, beszédeiben „a kínai modellt” dicsőíti, a paksi atomerőmű második blokkját pedig az uniós átláthatósági kritériumokat megkerülve az oroszokkal építteti, 30 évre eladósítva az országot. A Putyinnal való haverkodása miatt elveszítettük utolsó európai szövetségesünk, Lengyelország szimpátiáját is.
3. Független média vagy cselédsajtó
„A magyar médiának számos problémája létezik. Ebből az egyik probléma az, hogy túlságosan erősen kötődik a politikához. Elveszíti a függetlenségét, önállóságát és hajlamos arra, hogy ezért kiszolgáljon pártpolitikai igényeket. Nagyobb távolság, higgadtabb viszony, kritikusabb kapcsolatrendszer lenne szükséges a média szereplői és a politikai élet szereplői között" – mondta 2004. október 24-én Clevelandben.
Ehhez képest az évente 80 milliárd forint közpénzből működő MTVA sztálini módszerekkel hamisít és manipulál: akad, hogy a tüntetés helyett üres utcaszakaszokat mutogatnak, máskor beépített médiásokat szólaltatnak meg az „utca embereként”. A híradók műsorvezetői személyes kommentárokat fűznek a hírekhez és az egész közmédiából dől a Fidesz kritikátlan ajnározása és a Fidesz ellenfeleinek mocskolása.
Március 15-től pedig jön a kormány még több közpénzbe kerülő szócsöve, a kizárólag hírműsorokat sugárzó M1-es kanális. Egy titkos találkozón a vs.hu információi szerint „Orbán Viktor arról beszélt, hogy a jövőben a közmédiát tekinti a legfontosabb csatornának a kormány és a Fidesz üzeneteinek közvetítésére”
4. Erős forint vagy gyenge forint
"A gyengébb forint egyértelműen ellentétes az emberek érdekeivel, a gyengébb forint gyengébb államot jelent, és gyenge forintot csak gyenge emberek akarhatnak" - mondta a HírTV-nek 2004. november 8-án. A műsorban hosszasan fejtegette, hogy a forint gyengítésével tulajdonképpen "ellopják a pénzt az emberek zsebéből", mivel a bérből, fizetésből és egyéb járulékokból élők gyengébb forint esetén kevesebb árut tudnak megvásárolni a boltokban, a nyugdíjasok juttatása is kevesebbet ér.
Hatalomra kerülve – úgy tűnik – Orbán „megkedvelte” a gyenge forintot, sőt maga a kormányzati szándék is ez lett. A miniszterelnök több megszólalásában a gyenge árfolyamot vetítette előre. Ténykérdés az is: az euró árfolyama 2010 májusában, a kormányváltás előtt 275 volt, most 307. A svájci frank 2010-ben 193, most 286. Köszi, Orbán!
5. A szegény gyerekek is eljuthassanak egyetemre – vagy mégsem?
"Magyarországon minden szegény sorba született, tehetséges gyermek eljuthasson egyetemre. (...) Magyarország jövője sokkal inkább függ a tudástól, mint a pénztől" – mondta 2008. január 18-án a Szólás szabadsága című műsorában.
Ehhez képest évek óta brutális a forráskivonás az oktatásból, a kormánynak pedig deklarált célja, hogy a jelenlegi 128 ezerről durván a felére csökkentse a gimnáziumban tanulók számát és a szakmunkásképzés felé terelje a fiatalokat. Persze a közmunkához elég a 8 általános is, Orbán Rasi pedig továbbra is félévente 15 millió forintért tanulhat Svájcban…
6. Egykulcsos kontra többkulcsos adó
„Sehol nem mondtam azt, hogy az egykulcsos adó híve vagyok, az ellenkezőjét mondtam” - kérte ki magának önérzetesen a 2005-ös Gyurcsány-Orbán vitában. A TV2-nek 2010-ben pedig azt mondta: „Ha az adórendszer nem veszi figyelembe, hogy a megkeresett összegből hányan élnek, hány embert tartanak el, akkor az sohasem lesz igazságos. Ebből következik, hogy nem lehet egy kulcs, több kategóriának kell lennie”. Maga az interjú is „Többkulcsos adórendszerre van szükség” címmel van fent a miniszterelnok.hu-n.
Ehhez képest hatalomra kerülve eltörölték a gazdagok magasabb adókulcsát, évi 400 milliárdot hagyva a tehetősek zsebében, egyúttal 400 milliárdos lyukat vágva a költségvetésben. A gazdagok támogatása mögötti filozófia a már ezerszer megcáfolt „lecsorgási elmélet” volt, vagyis "ha a lovakat etetik, akkor majd jut a verebeknek is". Ehhez képest az egykulcsos adó nem pörgette fel a gazdaságot, viszont 4 millió szegényt eredményezett, akik közül egymillióan munkával keresnek kevesebbet, mint a létminimum.
Belegondolni is szédítő, hogy Orbán Viktor rajongói és a körülötte sertepertélő lakájértelmiség hogyan magyarázza meg magának és a környezetének ezeket a pálfordulásokat. Nem okoz bennük skizofréniát ennyi ellentétes állítást befogadni, megtanulni, majd saját gondolatként tovább-büfizni? Nem forog a gyomruk, amikor azt hallják, hogy a vezér komplett az ellenkezőjét mondja, mint az előző évben? Hol van a fideszeseknél az őrület határa?