Kétségbeejtő szellemi állapotban, belharcoktól terhelten várja a demokratikus ellenzék az alig 2 év múlva esedékes választásokat.
Félidő van, ne áltassuk magunkat: mostanra lényegében eldőlt, hogy a lila reményekkel induló ellenzéki pártok közül melyik tudta megvetni a lábát a politikai placcon, és melyik nem találkozott a választói igényekkel és megy a levesbe.
A Nyugati Fény drámai, de realisztikus ellenzéki körképe félidőben.
MSZP
A retro baloldali párt hosszú évek óta gúzsba kötve vegetál. A bázisát egyetlen árva lélekkel nem tudta növelni. Hogy még életben van, azt leginkább a Horn Gyula óta megszokásból az MSZP-re szavazó kemény magnak köszönheti.
Ez a bázis a biológia vastörvényei miatt egyre csak apad, bővülésre pedig a jelenlegi arcokkal semmi esély. Az MSZP stílusa, víziótlansága, dögunalmas hivatalnoknyelve úgy taszítja a fiatalokat, mint kacsa tolla a vizet. Tegye fel a kezét, aki Tóbiás József vagy Lukács Zoltán láttán ellenállhatatlan vágyat kezd érezni, hogy rohanjon az MSZP-re szavazni. Na ugye.
Az elmúlt két évben az MSZP egyetlen ügyben bírt olyan tevékenységet produkálni, ami legalább nyomokban emlékeztet valamiféle ellenzéki politizálásra. Ez volt a vasárnapi boltbezárás körüli hajcihő. Ezt a sámlit Orbán kirúgta a lábuk alól, azóta visszasüppedtek a méla nihilbe.
A dunaújvárosi lebőgéssel Tóbiás végleg megbukott vezetőként és stratégaként - már a szoci szimpatizánsok szemében is.
Együtt
A Bajnai Gordonnal valaha nagy reményekkel indult Együttből egy hatalmas csalódás lett mára. A 2014-es bukta után Bajnai faképnél hagyta a sajátjait, azóta Szigetvári Viktor vezeti a pártot – az enyészetbe. Az Együtt nevű pártocska egyetlen megkülönböztető jele mára az lett, hogy mindenkitől KÜLÖN áll.
Szigetváriék ráadásul az SZDSZ legrosszabb hagyományait követve, minél kisebbek és kudarcosabbak, annál arrogánsabbak és pökhendibbek. Ennek hátterében forrásaink szerint az áll, hogy az amerikai szponzorok ultimátumot adtak a pártvezetésnek: vagy év végére tartósan 5% fölött produkál a párt, vagy kiszállnak az Együtt támogatásából. Szigetváriék ezért egyre elkeseredettebben ütik a konkurenciát, hiszen csak tőlük remélik pótolni a hiányzó százalékokat. Az Istennek nem bírnak rájönni, hogy kisebb arccal, nagyobb szerénységgel többre mentek volna - de vélhetően ez a vonat már elment.
Párbeszéd Magyarországért
A PM az egyetlen párt (a Kétfarkú Kutya mellett), amelyik egy ideje munkamentes ingyenpénzzel kampányol, de így sem bírnak mérhető tartományba emelkedni. Úgy látszik, besokalltak már a választók az émelyítő demagógiából. Vagy csak nem hiszik el egy tartósan 0 százalékos pártnak, hogy valaha érdemi befolyása lesz több ezer milliárdos költségvetési tételek átalakításához. Nagy meglepetésre már nem számíthatnak Szabó Tímeáék - ez a párt bizony megy a levesbe.
Liberálisok
A Liberálisok nevű képződményből sem lett semmi. A szorgalom terén kihívásokkal küszködő Fodor Gábor vezetésével eleve halálra ítélt vállalkozás volt bármilyen pártot alapítani. Hiába az egyébként ügyes és sokat dolgozó ügyvivő Bősz Anett, egymaga ő sem képes csodákra. A pártocska még 2 évig eléldegél az állami támogatásból, utána vége a dalnak.
LMP
Nincs könnyű helyzetben az LMP sem, amelyet ciklusfelezőnél hagyott ott társelnöke, Schiffer András. A párt eddig abból épített magának arculatot, hogy kínosan félútra helyezkedett a Fidesz és annak demokratikus ellenzéke között. Ez az erőltetett pozíció azonban az Orbán-rezsim hetedik évében már teljességgel tarthatatlanná vált.
A Schiffer nélküli LMP most útelágazódáshoz érkezett. Vagy megpróbálnak tevékeny részesei lenni az orbáni diktatórikus rezsim lebontásának, vagy a biztos jelentéktelenségbe süllyednek. Ugyanazt a lemezt nem fogják tudni harmadszor is újdonságként eladni a választóknak. Már 2014-ben is cipőkanállal kerültek be a Parlamentbe, ezen az úton továbbmenve a bukás vár rájuk.
Demokratikus Koalíció
Gyurcsány Ferenc pártja lassan, stabilan bővül, minden közvélemény-kutatónál átugorja a parlamenti küszöböt. Ha sikerül az Orbán-rezsim legádázabb, kompromisszummentes ellenfeleként pozicionálnia magát, középtávon átveheti a vezetést az ellenzéki oldalon.
Hátránya, hogy a párt túlzottan egy ember politikusi képességeire épít, és nincs ütőképes második vonala.
További kritikaként felróhatjuk, hogy az 5 éve létező párt le van maradva arculatépítésben. A választók többsége számára nem sikerült elmagyarázni, miért kellett kiválni az MSZP-ből és új pártot alapítani. Nem sikerült elmagyarázni a pártfinanszírozás mocskos világát. Nem sikerült elmagyarázni, hogy amíg az MSZP mögött álló gazdasági maffiát nem söpörjük el a Fidesszel együtt, addig ugyanannak a kígyónak a két fejére szavazunk. Nem sikerült elmagyarázni, hogy a Puchokkal, Bajákkal, Boldvaikkal miért nem lehet soha egy tisztességes országot építeni.
Szintén nem játszik Gyurcsány kezére, hogy a ballib megmondóemberek egy része gyávaságból, fantáziátlanságból, a közhangulatnak való kényszerű megfelelésből átvette a szíjjártópéteri papagájkommandó Gyurcsány-ellenes szólamait, és a mai napig azokat büfizi vissza. Ők felvilágosító munka helyett inkább sötétségben és fóbiák hálójában tartják az embereket. Nyilván nem érdekük, hogy a velejéig korrupt Fidesz-MSZP rendszer megbukjon, hisz annak haszonélvezői.